sobota, 21 listopada 2020

Świetna bluzka - tunika na drutach

 z opisem i szablonem 


knit blouse with pattern

Bardzo mi się podoba i fason i kolory tej tuniki. 
Te kolory, to dwie włóczki: biała i melanżowa na przykład jeans crazy yarnartu
Ścieg; same prawe, z tym że wierzchnią stronę rób białą włóczką a spodnią melanżową. 
Druty na żyłce. Podałam schemat na rozmiar M.
Nabierz wielkość dekoltu 144 oczka białą włóczką i przerób 2 rzędy samymi prawymi, po czym przerób 4 rzędy na plisę wokół szyi melanżem ściegiem pończoszniczym odwróconym, od tego miejsca przechodzisz na same prawe, podziel koło na raglany każdy z 2 oczek, i pasy przedni  i tylny po 8 oczek; gdzie dobierasz oczka co drugi rząd w raglanach ale nie w pasach, pomiędzy którymi w pierwszym rzędzie będzie w każdej pozostałej części po 20 oczek i rób naokoło tyle rzędów aż raglany osiągną 20 - 25 cm. w zależności od wielkości biustu. Raglany i pasy rób ściegiem pończoszniczym, natomiast resztę ściegiem francuskim, czyli same prawe. 

Zdejmij na zapasowe druty rękawy i dalej rób naokoło dodając przedtem pod pachami po 6 oczek.
Półkola tworzą się same, ponieważ pasy są robione ściegiem pończoszniczym, a cała tunika ściegiem francuskim, a ten ścieg wychodzi w rezultacie krócej na całej długości od pończoszniczego. 
Aby uzyskać te ozdobne brzegi pasów, w tym samym momencie dodawaj po oczku z każdej strony i gub, przerabiając dwa oczka razem: dochodząc do pasa z prawej gubisz, a następnie dodajesz, ścieg pończoszniczy z 8 oczek, dodaj oczko i zgub, ścieg francuski do następnego pasa, zgub i dodaj, ścieg pończoszniczy, dodaj i zgub, ścieg francuski i tak w kółko aż do pożądanej długości. 
Zakończ plisą prawe, lewe - ścieg pończoszniczy (wierzchnia strona odwrócona) a końcówkę białą włóczką 2 rzędy samych prawych. 
Teraz wróć do rękawów, narzucając na druty dobrane pod pachami oczka i rób naokoło do zmierzonej wcześniej długości rękawa zakańczając tak samo jak dół tuniki. 
I już!!! 
Mam nadzieje że to przejrzysty opis jak zrobić to cudo. 


15 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Czy jednocześnie po bokach gubi się oczka?

Gabriela Wolters pisze...

Po bokach ani się nie gubi ani dodaje. Szerokość tuniki powstaje z dodawanych oczek w raglanie przy rękawach i plisach pośrodku przodu i tylu gdzie oczka dodaje się jak w raglanie.

Anonimowy pisze...

Piękna tunika �� ile wełny potrzeba?
Hanka ��

Gabriela Wolters pisze...

Acryl około 400 g.

Anonimowy pisze...

W jaki sposób zrobić wierzchnią stronę białą włóczką a spodnią melanżową?

Gabriela Wolters pisze...

Ha, ha ... takie cuda można tylko maszynowo. Ręcznie, trzeba by zrobić dwie bluzki, jedna białą spodnia, druga melanżową wierzchnią i zszyć razem.

Anonimowy pisze...

A co to znaczy wierzchnia strone zrob białym a spodnia melanzem? Ktorym kolorem powinnam nabrac 124 oczka na plise?

q216 pisze...

Robisz na okrągło, więc zmiana nitki co rząd nie jest problemem.

Unknown pisze...

124-8-8-2x4 zostaję 100 oczek,a według opisu powinnam mieć 120,jeśli każda część ma mieć po 20 oczek. Jak to rozumieć?

Gabriela Wolters pisze...

Masz racje. Poprawiłam schemat i wpis. Ja już zrobiłam taka bluzkę i wiem ze nie należy dodawać oczek w plisach przedniej i tylnej, a zaokrąglenie samo wychodzi, ponieważ ścieg pończoszniczy jest dłuższy niż francuski.

basia pisze...

Robiąc na okrągło ścieg francuski robimy w jednym okrążeniu oczka prawe, w drugim oczka lewe i na przemian. Robiąc cały czas tylko prawe wyjdzie jak dzersej, czy dobrze myślę?

Gabriela Wolters pisze...

Dobrze myślisz!

basia pisze...

Dzieki

Unknown pisze...

Na zdjęciu pas na środku przodu jest robiony ściegiem francuskim. W opisie jest ścieg pończoszniczy. Coś źle zrozumiałam?

Gabriela Wolters pisze...

Masz racje, ale ja napisałam pasy pończoszniczym, bo przy francuskim trzeba będzie dobierać oczka na tych pasach i wtedy trzeba by ujmować na bokach, aby wyszło jak wygląda - bez gubienia po bokach tunika wyszłaby bardzo obszerna. Duża trudność z tym gubieniem po bokach. Natomiast pasy pończoszniczym wyjdą dłuższe niż francuskim, w ten sposób będą te zakola dolne, będzie tez je ładnie widać.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...