sobota, 21 listopada 2020

Świetna bluzka - tunika na drutach

 z opisem i szablonem 


knit blouse with pattern

Bardzo mi się podoba i fason i kolory tej tuniki. 
Te kolory, to dwie włóczki: biała i melanżowa na przykład jeans crazy yarnartu
Ścieg; same prawe, z tym że wierzchnią stronę rób białą włóczką a spodnią melanżową. 
Druty na żyłce. Podałam schemat na rozmiar M.
Nabierz wielkość dekoltu 144 oczka białą włóczką i przerób 2 rzędy samymi prawymi, po czym przerób 4 rzędy na plisę wokół szyi melanżem ściegiem pończoszniczym odwróconym, od tego miejsca przechodzisz na same prawe, podziel koło na raglany każdy z 2 oczek, i pasy przedni  i tylny po 8 oczek; gdzie dobierasz oczka co drugi rząd w raglanach ale nie w pasach, pomiędzy którymi w pierwszym rzędzie będzie w każdej pozostałej części po 20 oczek i rób naokoło tyle rzędów aż raglany osiągną 20 - 25 cm. w zależności od wielkości biustu. Raglany i pasy rób ściegiem pończoszniczym, natomiast resztę ściegiem francuskim, czyli same prawe. 

Zdejmij na zapasowe druty rękawy i dalej rób naokoło dodając przedtem pod pachami po 6 oczek.
Półkola tworzą się same, ponieważ pasy są robione ściegiem pończoszniczym, a cała tunika ściegiem francuskim, a ten ścieg wychodzi w rezultacie krócej na całej długości od pończoszniczego. 
Aby uzyskać te ozdobne brzegi pasów, w tym samym momencie dodawaj po oczku z każdej strony i gub, przerabiając dwa oczka razem: dochodząc do pasa z prawej gubisz, a następnie dodajesz, ścieg pończoszniczy z 8 oczek, dodaj oczko i zgub, ścieg francuski do następnego pasa, zgub i dodaj, ścieg pończoszniczy, dodaj i zgub, ścieg francuski i tak w kółko aż do pożądanej długości. 
Zakończ plisą prawe, lewe - ścieg pończoszniczy (wierzchnia strona odwrócona) a końcówkę białą włóczką 2 rzędy samych prawych. 
Teraz wróć do rękawów, narzucając na druty dobrane pod pachami oczka i rób naokoło do zmierzonej wcześniej długości rękawa zakańczając tak samo jak dół tuniki. 
I już!!! 
Mam nadzieje że to przejrzysty opis jak zrobić to cudo. 


13 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Czy jednocześnie po bokach gubi się oczka?

Gabriela Wolters pisze...

Po bokach ani się nie gubi ani dodaje. Szerokość tuniki powstaje z dodawanych oczek w raglanie przy rękawach i plisach pośrodku przodu i tylu gdzie oczka dodaje się jak w raglanie.

Anonimowy pisze...

Piękna tunika �� ile wełny potrzeba?
Hanka ��

Gabriela Wolters pisze...

Acryl około 400 g.

Anonimowy pisze...

W jaki sposób zrobić wierzchnią stronę białą włóczką a spodnią melanżową?

Gabriela Wolters pisze...

Ha, ha ... takie cuda można tylko maszynowo. Ręcznie, trzeba by zrobić dwie bluzki, jedna białą spodnia, druga melanżową wierzchnią i zszyć razem.

Anonimowy pisze...

A co to znaczy wierzchnia strone zrob białym a spodnia melanzem? Ktorym kolorem powinnam nabrac 124 oczka na plise?

q216 pisze...

Robisz na okrągło, więc zmiana nitki co rząd nie jest problemem.

Unknown pisze...

124-8-8-2x4 zostaję 100 oczek,a według opisu powinnam mieć 120,jeśli każda część ma mieć po 20 oczek. Jak to rozumieć?

Gabriela Wolters pisze...

Masz racje. Poprawiłam schemat i wpis. Ja już zrobiłam taka bluzkę i wiem ze nie należy dodawać oczek w plisach przedniej i tylnej, a zaokrąglenie samo wychodzi, ponieważ ścieg pończoszniczy jest dłuższy niż francuski.

basia pisze...

Robiąc na okrągło ścieg francuski robimy w jednym okrążeniu oczka prawe, w drugim oczka lewe i na przemian. Robiąc cały czas tylko prawe wyjdzie jak dzersej, czy dobrze myślę?

Gabriela Wolters pisze...

Dobrze myślisz!

basia pisze...

Dzieki

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...