sobota, 21 listopada 2020

Świetna bluzka - tunika na drutach

 z opisem i szablonem 


knit blouse with pattern

Bardzo mi się podoba i fason i kolory tej tuniki. 
Te kolory, to dwie włóczki: biała i melanżowa na przykład jeans crazy yarnartu
Ścieg; same prawe, z tym że wierzchnią stronę rób białą włóczką a spodnią melanżową. 
Druty na żyłce. Podałam schemat na rozmiar M.
Nabierz wielkość dekoltu 144 oczka białą włóczką i przerób 2 rzędy samymi prawymi, po czym przerób 4 rzędy na plisę wokół szyi melanżem ściegiem pończoszniczym odwróconym, od tego miejsca przechodzisz na same prawe, podziel koło na raglany każdy z 2 oczek, i pasy przedni  i tylny po 8 oczek; gdzie dobierasz oczka co drugi rząd w raglanach (ale nie w pasach, w pasach nie dobierasz oczek), pomiędzy którymi w pierwszym rzędzie w każdej pozostałej części po 20 oczek i rób naokoło tyle rzędów aż raglany osiągną 20 - 25 cm. w zależności od wielkości biustu. Raglany i pasy rób ściegiem pończoszniczym, natomiast resztę ściegiem francuskim, czyli same prawe. 

Zdejmij na zapasowe druty rękawy i dalej rób naokoło dodając przedtem pod pachami po 6 oczek.
Półkola tworzą się same, ponieważ pasy są robione ściegiem pończoszniczym, a cała tunika ściegiem francuskim, a ten ścieg wychodzi w rezultacie krócej na całej długości od pończoszniczego. 
Aby uzyskać te ozdobne brzegi pasów przedniego i tylnego, co nie jest konieczne, co drugi rząd dodawaj po oczku z każdej strony jak w raglanach i jednocześnie gub, przerabiając zewnętrzne dwa oczka razem z jednej strony przed dodaniem a z drugiej po dodaniu oczka - dochodząc do pasa z prawej gubisz, a następnie dodajesz, ścieg pończoszniczy z 8 oczek, dodaj oczko i zgub, ścieg francuski do następnego pasa, zgub i dodaj, ścieg pończoszniczy, dodaj i zgub, ścieg francuski i tak w kółko aż do pożądanej długości. 
Zakończ plisą prawe, lewe - ścieg pończoszniczy (wierzchnia strona odwrócona) a końcówkę białą włóczką 2 rzędy samych prawych. 
Teraz wróć do rękawów, narzucając na druty dobrane pod pachami oczka i rób naokoło do zmierzonej wcześniej długości rękawa zakańczając tak samo jak dół tuniki. 
I już!!! 
Mam nadzieje że to przejrzysty opis jak zrobić to cudo. 


45 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Czy jednocześnie po bokach gubi się oczka?

Gabriela Wolters pisze...

Po bokach ani się nie gubi ani dodaje. Szerokość tuniki powstaje z dodawanych oczek w raglanie przy rękawach i plisach pośrodku przodu i tylu gdzie oczka dodaje się jak w raglanie.

Anonimowy pisze...

Piękna tunika �� ile wełny potrzeba?
Hanka ��

Gabriela Wolters pisze...

Acryl około 400 g.

Anonimowy pisze...

W jaki sposób zrobić wierzchnią stronę białą włóczką a spodnią melanżową?

Gabriela Wolters pisze...

Ha, ha ... takie cuda można tylko maszynowo. Ręcznie, trzeba by zrobić dwie bluzki, jedna białą spodnia, druga melanżową wierzchnią i zszyć razem.

Anonimowy pisze...

A co to znaczy wierzchnia strone zrob białym a spodnia melanzem? Ktorym kolorem powinnam nabrac 124 oczka na plise?

q216 pisze...

Robisz na okrągło, więc zmiana nitki co rząd nie jest problemem.

Unknown pisze...

124-8-8-2x4 zostaję 100 oczek,a według opisu powinnam mieć 120,jeśli każda część ma mieć po 20 oczek. Jak to rozumieć?

Gabriela Wolters pisze...

Masz racje. Poprawiłam schemat i wpis. Ja już zrobiłam taka bluzkę i wiem ze nie należy dodawać oczek w plisach przedniej i tylnej, a zaokrąglenie samo wychodzi, ponieważ ścieg pończoszniczy jest dłuższy niż francuski.

basia pisze...

Robiąc na okrągło ścieg francuski robimy w jednym okrążeniu oczka prawe, w drugim oczka lewe i na przemian. Robiąc cały czas tylko prawe wyjdzie jak dzersej, czy dobrze myślę?

Gabriela Wolters pisze...

Dobrze myślisz!

basia pisze...

Dzieki

Unknown pisze...

Na zdjęciu pas na środku przodu jest robiony ściegiem francuskim. W opisie jest ścieg pończoszniczy. Coś źle zrozumiałam?

Gabriela Wolters pisze...

Masz racje, ale ja napisałam pasy pończoszniczym, bo przy francuskim trzeba będzie dobierać oczka na tych pasach i wtedy trzeba by ujmować na bokach, aby wyszło jak wygląda - bez gubienia po bokach tunika wyszłaby bardzo obszerna. Duża trudność z tym gubieniem po bokach. Natomiast pasy pończoszniczym wyjdą dłuższe niż francuskim, w ten sposób będą te zakola dolne, będzie tez je ładnie widać.

ela pisze...

Czarna magia. Podziwiam I pozdrawiam ela

Gabriela Wolters pisze...

:)))))))) pozdrawiam cieplutko

Unknown pisze...

Śliczna ta tunika:) Mam pytanie, jakim rozmiarem drutów ją wykonywałaś?

Gabriela Wolters pisze...

3,5

Unknown pisze...

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy dobrze rozumiem że skoro są 2 kolory to potrzebuje około 200g jednej i tyle samo drugiej. Pozdrawiam Agnieszka

Gabriela Wolters pisze...

Tak. Tyle samo wyjdzie jedenej i drugiej.

Zosia pisze...

Bardzo ładna ta tunika, mam włóczkę knit craft by hobby craft,59gram notek 100m długości na druty 5 - tak zalecają 61%akryl, 35%bawelna i4%poliester, jak by ta tunika wyszła z takiej włóczki? Chodzi mi o ilość oczek przy dekoldzie? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Gabriela Wolters pisze...

Proszę sobie zmierzyć sznureczkiem jakiej wielkości ma być dekolt, potem zrobić próbkę z włóczki 10 oczek x 10 rzędów i sprawdzić ile szerokości próbki wchodzi na długość sznureczka.

Zosia pisze...

Dziękuję 😊 a potem dalej według schematu ?

Gabriela Wolters pisze...

Tak :)

Unknown pisze...

Mam pytanie czy na przodzie i tyle w pasach te 8 oczek dodajemy oczka po obydwu stronach czy tylko przy regularnie i jakim wzorem robimy te 8 oczek
Bardzo proszę o wyjaśnienie
Ta tunika bardzo mi się podoba i zamówiłam wluczkę :)

Gabriela Wolters pisze...

Wszystko jest napisane w opisie. Chyba przeczytałaś po łebkach.

Unknown pisze...

Tak jest napisane w opisie że przy pasach jednocześnie gubimy i dodajemy lub dodajemy i gubimy oczka a w konwersacjach piszesz że jednak nie .
Czytałem Twój opis nie pierwszy raz i nie po kępkach.
Jeżeli nie chcesz odpowiedzieć mi to mi przykro .:)

Gabriela Wolters pisze...

Napisałam żeby nie dodawać oczek w pasach przednim i tylnym, bo ścieg pończoszniczy ma to do siebie ze jest dłuższy w robotce niż francuski i wyjdą te zakola na dole jakby same, i tez napisałam, ze jeśli ktoś chce te pasy bardziej ozdobne to można dodawać i odejmować jednocześnie po obu bokach każdego pasa.

Unknown pisze...

Dziękuję

Unknown pisze...

Dlaczego nie zamieściłam zdjęcia swojej bluzki jeśli ja zrobiłaś? Moim zdaniem to nie wzór francuski, bo francuski jest na mankietach. Ja myślę że to kolorowe 1prawa1lewe. Drugie okrążenie białe lewe. I tak na zmianę

Gabriela Wolters pisze...

Nie masz racji ze ściegami. Owszem, zamieściłam w późniejszym wpisie.

Unknown pisze...

Mam pytanie kolorem białym robione są oczka lewe czy prawe?

Gabriela Wolters pisze...

Wszystko jest napisane w tekście.

Ada pisze...

Nie jestem nowicjuszem. Wprost przeciwnie zrobiłam wiele rzeczy, ale ten opis jest dla mnie niezrozumiały. Jak można zrobić dwie warstwy: spodnią i wierzchnią. Coś tu jest poplątane. Podobnie, nie dociera do mnie wpis o nie dodawaniu oczek na środku przodu i tyłu. Widać wyraźnie, że tam oczka są dodawane. Chciałabym zobaczyć gotowy wyrób. Wydaje mi się, że go nie ma, bo wg tego opisu zrobić się go po prostu nie da.

Gabriela Wolters pisze...

Zrobiłam sweter tak jak opisałam. Jest wpis późniejszy ze zdjęciem. Nie napisałam dwie warstwy tylko strona przednia i spodnia.

Ada pisze...

Przeglądnęłam wszystkie wpisy od 2020r i.....nie znalazłam. Przede wszystkim w tym opisie brak wzoru, a reszta taka....mętna.

Gabriela Wolters pisze...

Tu jest! https://dziana-moda.blogspot.com/2021/09/dugi-pulower-czyli-tunika.html

Unknown pisze...

witam ja też nie potrafiłam zrobic tej bluzki opis jest niedokładny robiłam próbki i nic z tego nie wyszło

Anonimowy pisze...

Właśnie robię tą tunikę wg Twojego wzoru. Wychodzi świetnie jak na zdjęciu ale mam problem z rękawami. Piszesz że trzeba pod pachami dodać po 6 oczek. Nie wiem w którym miejscu. Robię od góry raglan poraz pierwszy

Gabriela Wolters pisze...

Kiedy zrobisz na okrągło poniżej wysokości pach, jakieś 5 cm., zdejmujesz oczka na rękawy na osobne druty, a tors dalej robisz na okrągło i w miejscu gdzie łączysz tył z przodem pod przyszłymi rękawami dodajesz po 6 oczek.

Anonimowy pisze...

Potem w rękawach również po sześć oczek dodać ?

Gabriela Wolters pisze...

Nie. Przerobić te same które dodałaś.

Anonimowy pisze...

DZIĘKUJĘ

Klara pisze...

Bardzo podoba mi sie ten sweterek!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...